XV Międzynarodowy Festiwal im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach

WAMBIERZYCE: Jubileuszowy festiwal rozpoczął się w sobotni wieczór  (11 czerwca br.) recitalem organowym w wykonaniu prof. Witolda Zabornego. Prof. Zaborny zajmuje się  działalnością naukowo-dydaktyczną pracując na stanowisku profesora w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi samodzielną klasę organów, jak również zajęcia z basso continuo i kameralistyki dla organistów, prowadzi także klasę organów w katowickim Liceum Muzycznym. Wambierzyckiej publiczności zaprezentował program, w którym znalazły się utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego, Feliksa Nowowiejskiego, Louisa Vierne`a i Césara Francka.

Wieczorną ucztę muzyczną zakończył koncert wszystkich zaproszonych na festiwal chórów w ramach Apelu Maryjnego na Kalwarii z iluminacją Bazyliki.

Drugi dzień festiwalu (12 czerwca br.) rozpoczęliśmy od przedpołudniowej uroczystej mszy świętej w intencji Czechów, Niemców i Polaków, której oprawę muzyczną także zapewniły wszystkie zaproszone na festiwal chóry.

Niedzielny wieczór i koncert finałowy w Bazylice w całości należał do jego niezwykłych wykonawców (w kolejności występów): Singekreis Markersdorf e.V.(Görlitz/Niemcy), Kwartet smyczkowy (Wałbrzych), Chór CANTUS (Wambierzyce), Chór SLAVOJ (Chrudim/Czechy), Zespół Wokalny RONDO (Wrocław), Chór Katedralny (Gliwice). Programy poszczególnych występów zawierały utwory niezwykle zróżnicowane pod każdym względem co niewątpliwie stanowiło o niezwykłości koncertu; łączyło je natomiast wykonanie co najmniej jednego utworu autorstwa Ignaza Reimanna podkreślający charakter całego festiwalu i miejsca, w którym się odbywa już od piętnastu lat. Nic więc dziwnego, że występy chórów przyjmowane były bardzo entuzjastycznie – z owacjami na stojąco włącznie.

Przed i po koncercie odbyła się ponadto prezentacja publikacji o życiu i twórczości Ignaza Reimanna autorstwa prof. Piotra Barona.

Jubileuszowy charakter festiwalu zaznaczony został na koniec poprzez wręczenie przez Burmistrza Miasta i Gminy Radków okolicznościowych podziękowań i gratulacji wykonawcom oraz wszystkim osobom i instytucjom, które festiwal zainicjowały w przeszłości i organizują obecnie – m.in. Christel Kaven (prapraprawnuczka Ignaza Reimanna, która rokrocznie przyjeżdża na festiwal do Wambierzyc z Berlina), Zygmuntowi Pchalkowi, Stanisławowi Paluszkowi, czy o. Albertowi Krzywańskiemu.

Głównymi organizatorami festiwalu są: Urząd Miasta i Gminy Radków, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera oraz  Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin –  Patronki Ziemi Kłodzkiej przy pomocy i wsparciu: Stowarzyszenia Radków – Anröchte i Stowarzyszenia Twórców Regionalnych Gminy Radków (w tym roku we współpracy z Funduszem Regionu Wałbrzyskiego).

PATRONAT HONOROWY – Ks. Biskup prof. dr hab. Ignacy Dec, Burmistrz Miasta i Gminy Radków Jan Bednarczyk

PATRONAT ARTYSTYCZNY – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu