Jesteśmy jak Maria! Eksperymentujemy, odkrywamy, działamy!

ŚCINAWKA DOLNA/RADKÓW:

Dzięki udziałowi naszej biblioteki w konkursie „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z Radkowa oraz ze Ścinawki Dolnej mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Biblioteka Główna w Radkowie (28 lutego br.) oraz Filia nr 2 w Ścinawce Dolnej (2 marca br.)  zamieniły się w laboratorium, dzięki czemu dzieciaki mogły wykonać ciekawe eksperymenty i dowiedzieć się przy tym czy można „złapać” gaz, czy da się zrobić tęczę w szklance, przekonać się że sok z czerwonej kapusty nie zawsze jest czerwony oraz odliczyć czas przy pomocy „zegara jodowego”. W wykonywaniu wszystkich czynności wspierała młodzież… Maria Skłodowska-Curie!!

Tego typu zajęcia, oparte na fachowej literaturze dostępnej w naszej bibliotece zawsze  rozbudzają ciekawość poznawczą dzieci oraz wyjaśniają i utrwalają treści teoretyczne poznane wcześniej na lekcjach przyrody. I dlatego nic dziwnego, że teraz również tę ciekawość rozbudziły!

Aby „złapać” gaz, młodzi naukowcy musieli go wcześniej wyprodukować, poprzez połączenie drożdży z cukrem lub sody z octem, w efekcie czego, balon nałożony na szyjkę naczynia w którym odbywała się reakcja napełnił się gazem. Pozostało sprawdzić tylko co to gaz. Do tego celu posłużyła zapalona świeczka, która zalana gazem gasła. Młodzi naukowcy bez problemu rozpoznali dwutlenek węgla.

Okazało się również że stworzenie tęczy w szklance jest możliwe i do tego bardzo proste. W tym celu eksperymentatorzy stworzyli roztwory cukru o różnych stężeniach i zabarwili je, a nalewając je do szklanki w odpowiedniej kolejności (od najcięższego do najlżejszego) uzyskali tęczę.

Ku zaskoczeniu wszystkich, sok z czerwonej kapusty okazał się mieć wiele barw. W zależności od dodanej do niego substancji uzyskiwał kolor różowy, niebieski, zielony a nawet żółty, a w porównaniu z papierkami wskaźnikowymi okazało się że i on również może być znakomitym wskaźnikiem kwasowości substancji.

Odliczanie czasu przy pomocy „zegara jodowego” wymagało precyzyjnego odmierzania substratów doświadczenia i polegało na zmieszaniu roztworu mąki ziemniaczanej z roztworem pomarańczowej multiwitaminy połączonej z jodyną. Po połączeniu tych dwóch roztworów, po upływie kilku chwil, roztwór, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniał kolor z pomarańczowego na czarny. Po szczegóły tego i innych doświadczeń zapraszamy do naszej biblioteki.

Powyższe doświadczenia uświadomiły uczniom, że laboratorium można stworzyć również w domu, używając produktów spożywczych dostępnych w kuchni oraz domowych środków czystości, można przy tym się doskonale bawić, a przy okazji wiele się nauczyć. zaangażowanie młodych laborantów  było tak duże, że nawet nikt nie zauważył laboratoryjnego chochlika – złośliwca, który na jednych z zajęć na chwilę zabrał literę „E” z nazwiska uczonej.


Zajęcia z Marią w Ścinawce Dolnej

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta


Zajęcia z Marią w Radkowie

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Relację ze spotkań znajdziecie także na facebooku naszej biblioteki:
https://www.facebook.com/biblioteka.radkow/?fref=ts

Udostępniajcie, klikajcie, dajcie „lubię to!”