Zaprezentowały się gminne zespoły…

ŚCINAWKA ŚREDNIA: W piątkowe popołudnie 23 lutego br. spotkaliśmy się na dorocznym koncercie pn. IX Prezentacje Gminnych Zespołów Kultywujących Tradycje Muzyczne organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Radków, Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie.
Początek roku 2018 przyniósł nam dwie smutne wiadomości o śmierci pani Wandy Chyc – założycielki i długoletniej szefowej Ścinawianek oraz pani Katarzyny Jarosz – założycielki i patronki Katarzynek. Obie panie były bardzo ważne dla rozwoju życia muzycznego gminy dlatego też koncert rozpoczęliśmy uczczeniem ich pamięci minutą ciszy.
Koncert nasz zacznięliśmy od prezentacji chóru LAUDATE DOMINUM przy parafii Włodowice/Tłumaczów, działającego od 8 lat. Chór zaprezentował trzy utwory. Pierwszy z nich, to pieśń do patronki chórów, św. Cecylii (słowa Jerzy Siuzdak i ks. Rafał Jaworski, muz. ks. Rafał Jaworski). Dwa pozostałe utwory, to efekt I Warsztatów Muzyki Liturgicznej pod nazwą Krzyknijmy wszyscy zgodnemi głosami, w jakich chór uczestniczył w dniach 8 – 10 grudnia 2017 roku w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Warsztaty były prowadzone przez takie sławy, jak Paweł Bębenek, Piotr. Pałka i Hubert Kowalski. Ze sporej ilości pieśni poznanych podczas warsztatów, chórzyści wybrali na dziś do wysłuchania Oto Bóg jest moim zbawieniem Pawła Bębenka oraz Uwielbiamy Cię, wychwalamy Cię Piotra Pałki.
Kolejni wykonawcy to:
* Zespół ludowy TŁUMACZOWIANIE z Tłumaczowa W swoim repertuarze ma piosenki ludowe, weselne, patriotyczne, dożynkowe, przyśpiewki, kolędy i okazjonalne. Ubiegły rok po trudnym i burzliwym okresie był czasem odbudowy zaś na podsumowanie ubiegłego roku i zarazem jako dobry początek bieżącego z bogatego repertuaru piosenek na każdą niemal okazję Tłumaczowianie zaprezentowali: Poszła babcia raz do lasu, Nie siadaj, nie gadaj, Nieś mnie koniku.
* Zespół ludowy ŚCINAWIANKI ze Ścinawki Średniej, który istnieje od lutego 2008 roku pracując pod patronatem Rady Sołeckiej i sołtysa Ścinawki Średniej w ubiegłym roku intensywnie ćwiczył, poszerzał repertuar i koncertował dając aż 26 koncertów (co daje średnią raz na 2 tygodnie). W piątek Ścinawianki wystąpiły z utworami: Nad wodą siedziała, Koło mego domu, Zagraj mi muzyku.
* Kabaret, zespół ludowy, grupa przyjaciół czyli TERCET NIEKONIECZNIE GERIATRYCZNY I NIE TYLKO z Wambierzyc. Niekoniecznie geriatryczny – to na pewno, ale czasami także niekoniecznie tercet. Jedno jest pewne – już od zeszłego roku zespół coraz częściej występuje a także sam jest organizatorem imprez podczas których prezentuje swoje umiejętności. TERCET czyli kwintet zaprezentował: Zakochani są wśród nas, Mexicana, Que Sera Sera.
* W zeszłym roku byli zespołem najmłodszym stażem i mówiliśmy, że mają ogromny potencjał. Duet akordeonowy o nazwie KUBAR z Suszyny w składzie: Jakub i Bartłomiej Syryca pod kierunkiem Zygmunta Szkretki przez cały 2017 rok udowadniał, że tego potencjału nie zmarnował a umiejętności szlifował, szlifował i…. szlifował dając ponad 45 koncertów. Młodzi Suszynianie ze swoim nauczycielem wykonali: MARSZE NA 100-lecie… wiązanka, The Enterteiner – transkrypcja akordeonowa znanego ragtajmu Scotta Joplina, Libertango Astora Piazzoli w układzie na dwa akordeony i fortepian.
* Zespół powstał w 2016 roku z inicjatywy instruktora Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie Joanny Kołcz oraz zaprzyjaźnionych uczniów. Jak sami mówią o sobie „Gramy i spotykamy się z potrzeby serca bo wszyscy kochamy muzykę”. W skład zespołu wchodzą: Joanna Kłocz – skrzypce,wokal, Magdalena Sorus-wokal, Agnieszka Dratwa-wokal, Łukasz Wydra – gitara, wokal, Piotr Łuszczek – perkusja. Zespół TENDYWAY zaprezentował fragment ze swojego najnowszego programu czyli: Tolerancję Stanisława Sojki, W naszym niebie, Do przodu.
* W zeszłym roku najmłodszy stażem był duet akordeonowyKUBAR. Dziś miejsce najmłodszego zajmuje PRAISE FOR LORD – młodzieżowy zespół muzyczny z Wambierzyc. Jest to grupa znajomych na co dzień uczących się i pracujących, których połączyła pasja muzyczna. Wykonują muzykę o tematyce kościelnej i religijnej a głównie zajmują się oprawą mszy św. w wambierzyckiej bazylice. w skład zespołu wchodzą: Anna Maria Wolna- gitara, śpiew; Karolina Masalska – gitara śpiew; Patryk Strug- gitara basowa śpiew; Radosław Magier – instrumenty perkusyjne; Izabela Jagódka – śpiew; Aleksandra Bieda – skrzypce. Od lutego 2018 zespół działa przy bibliotece i w związku z tym ma dużo więcej pracy bo opracowuje nowy – znacznie szerszy repertuar. Podczas koncertu młodzież zaprezentowała trzy spośród kilkunastu utworów religijnych jakie znajdują się już w repertuarze: Nasz Bóg, Jego miłość, Błogosław duszo moja Pana.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Jan Bednarczyk wręczył przedstawicielom zespołów tradycyjne gratulacje i podziękowania za działalność w 2017 roku.


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta