Radków – w hołdzie Niepodległej…

RADKÓW: „Długo spała Polska cała, długo polski orzeł spał, lecz się ocknął i spamiętał, że on kiedyś wolność miał”.

W zadumie wspominaliśmy w ostatnią niedzielę(11-11-2018) 11 listopada 1918 roku. Chylimy czoła przed powstańcami, strzelcami, legionistami. Skłaniamy się w stronę tych, którzy mimo różnic światopoglądowych i politycznych umieli być, gdy Ojczyzna znalazła się w potrzebie. Uczymy się do nich bohaterstwa, patriotyzmu, poświęcenia, wytrwałości i ceny najwyższej – ofiary życia. Dziękujemy za wartość w życiu narodu najcenniejszą – wolność.

Po 123 latach nadszedł bowiem w tym dniu czas zmartwychwstania. Jeszcze „wczoraj” wydawało się, że pozostaniemy na zawsze w okowach trzech tyranów. Wydarzenia końca XVIII wieku nie pozostawiały wątpliwości. Polska umarła….

Mijały dni, miesiące, rodziły się i umierały kolejne pokolenia. I tak przez kolejne 123 lata.

Dziś dane nam było wziąć udział w święcie niepowtarzalnym. Gmina Radków – podobnie jak cała Polska – świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Do wspólnego uroczystego świętowania zaprosiliśmy gości wyjątkowych – CHÓR „ARS CANTANDI” UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU pod dyrekcją ANNY GRABOWSKEJ-BORYS.

Chór tworzy grupa ludzi o rozmaitych pasjach, połączonych uwielbieniem muzyki poważnej i niepoważnej. Zespół z sukcesami koncertuje zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, wzbogacając życiorysy chórzystów o wspaniałą artystyczną przygodę. Ars Cantandi to  możliwość rozwoju muzycznego zarówno dla początkujących, jak i posiadających doświadczenie muzyczne.  Ars Cantandi to chór akademicki kierowany zawodowo przez Annę Grabowską-Borys w przyjacielskiej atmosferze. Ze swego bogatego repertuaru wybrali dla nas kilkanaście utworów o tematyce patriotycznej i zaprezentowali w przepiękny sposób zapraszając mieszkańców gminy (licznie zgromadzonych w kościele św. Doroty) do wspólnego śpiewania.

Po koncercie jego goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia jednodniowej wystawy okolicznościowej składającej się z pamiątek przekazanych przez mieszkańców gminy. Podziwiali m.in. autentyczne dokumenty przesiedleńcze, dokumenty wojskowe żołnierza walczącego pod Monte Casino, sztandary, mundury, fotografie, wspomnienia czy list opisujący pobyt w Oświęcimiu.


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta