Hej kolęda…

RADKÓW: Jedną z ulubionych tradycji świąt Bożego Narodzenia, zaraz po obdarowywaniu się prezentami, jest z pewnością śpiewanie kolęd – pieśni o charakterze religijnym. Ponadczasowe melodie, które każdy z nas zna od dziecka, sprawiają, że grudniowy okres nabiera jeszcze bardziej świątecznego klimatu. Dlatego rokrocznie organizujemy koncert kolęd i pastorałek w ramach corocznego cyklu koncertów organizowanych przez bibliotekę pod nazwą „Cztery pory roku”. W niedzielę 29 grudnia 2019 w kościele św. Doroty wystąpili:
Parafialny chór „Laudate Dominum”, pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik działa od lutego 2010 roku przy parafii Włodowice i jej filii w Tłumaczowie a zatem już za kilka dni wejdzie w swój rok jubileuszowy i będziemy mogli wszystkim chórzystom razem i każdemu z osobna składać życzenia z okazji dziesiątych urodzin „Laudate Dominum”. Ze swojego bogatego repertuaru zaprezentowali w Radkowie: Szczęśliwa kolebko, Adeste fideles, Pospieszcie pastuszki, Pasterze drzymali, My też pastuszkowie, Raduj się świecie.

Najpopularniejsza kolęda „Cicha noc” powstała w 1818 roku w austriackim miasteczku w Alpach i przetłumaczona została na ponad 300 języków. Nic więc dziwnego, że te świąteczne utwory są niemal obowiązkowym elementem repertuaru każdego zespołu, także naszego wambierzyckiego, powstałego w 2015 roku TERCETU NIEKONIECZNIE GERIATRYCZNEGO I NIE TYLKO. Zespół zaśpiewał – z towarzyszeniem publiczności – następujące utwory: O gwiazdo betlejemska, Z narodzenia Pana, Bóg się rodzi, Dziś w stajence, Pastorałka od serca do ucha.

W polskim dorobku zachowało się około 500 kolęd i pastorałek, jednak zbiór ten się powiększa, bowiem cały czas powstają nowe, komponowane przez współczesnych artystów. O trzeci występ poprosiliśmy zespół ŚCINAWIANKI, który istnieje od lutego 2008 roku pod patronatem Gminy Radków a także Rady Sołeckiej i sołtysa Ścinawki Średniej. Zespół wykonał program świąteczny, w którego skład weszły utwory: Od wschodu słońca, Wszystko się raduje, Kolęda na ten rok, Dzisiaj w Betlejem.

Ostatnim niedzielnym wykonawcą był chór Cantate Domino czyli Śpiewajcie Panu pod dyrekcją Piotra Bałandy z towarzyszeniem rozbudowanej sekcji instrumentalnej pod dyrekcją Pawła Kopcia. Noworudzki chór rozpoczął swoją działalność w 1995 roku. A do dziś wypracował już bardzo bogaty repertuar, w którym są między innymi kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta, Gulio Cacciniego, Thomasa Luisa de Victoria i wielu innych wybitnych kompozytorów europejskich. Są również oczywiście kolędy i pastorałki spośród których dla radkowskiej publiczności Cantate Domino wykonał: Gabriel`s Message (kolęda baskijska), Transeamus (kolęda autorstwa Josefa Schnabla – wrocławskiego nauczyciela Ignaza Reimanna), W żłobie leży, Candlelight carol (kolęda angielska), Szczedryk (kolęda ukraińska), Cudowna różdżka (kolęda niemiecka), Cicha noc, Bóg się rodzi.