Dzień Górnika w Wambierzycach

WAMBIERZYCE:

„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku

Wielu pracuje dzielnych górników”.

4 GRUDNIA to data, którą każdy zna. Barbórka, Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy
i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Filia w Wambierzycach zorganizowała dla przedszkolaków miłe spotkanie (03/12/2021), bowiem bibliotekę odwiedził były górnik z kopalni Nowa Ruda- Słupiec, oczywiście w galowym stroju górniczym. Dzieci słuchały z wielkim zaciekawieniem o: symbolice górniczego godła, kolorach pióropuszu, kolorach munduru galowego oraz o stopniach i stanowiskach w górnictwie. Przedszkolaki po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, dowiedziały się się jak ciężka i niebezpieczna i ciężka jest praca w kopalni. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika.
Pan Zbigniew opowiadał różne niesamowite historie, jakie przeżył w czasie pracy pod ziemią, jakimi narzędziami pracował, co oznaczały kolory kasków, jak „na dole” bywa niebezpiecznie. Dzieci mogły poznać odmiany węgla, zobaczyć odciski paproci na kamieniach, podziwiać kryształ górski oraz kwarc, pochodzące z kopalni Nowa Ruda.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały prace plastyczne z wizerunkiem górnika w kopalni.