Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej – ale nie tylko. 🙂
W dniu 16 listopada 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.
Pisała o stracie z perspektywy kota, kobiecej złożoności czy życiu, które wiódłby Krzysztof Kamil Baczyński, gdyby w sierpniu 1944 r. nie zabiła go nazistowska kula. Była prawdziwą fanką Andrzeja Gołoty, który napisał dla niej na pożegnanie wiersz. Na wieść o literackim Noblu złapała się za głowę, a o samej nagrodzie mówiła później „tragedia sztokholmska”.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Jubileusz będzie szczególnie świętowany w Krakowie, mieście gdzie Wisława Szymborska spędziła większość swojego życia i gdzie działa Fundacja powołana na podstawie zapisu testamentowego poetki opiekująca się jej spuścizną.
Ponadto Senat podjął decyzję o szczególnym uhonorowaniu w przyszłym roku dwóch wielkich Polaków: Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin oraz Jana Matejkę w 130. rocznicę śmierci.