Dźwięk, muzyka i zaklinacze deszczu

RADKÓW: Jak co czwartek zawitały do nas kochane przedszkolaki 🙂 ❤

W listopadowy czwartek, tj. 17/11/2022, odwiedziła nas zerówka z Radkowa.
Rezolutne sześciolatki wymagają od nas większego zaangażowania i trudniejszych zdań, zatem tym razem pani Ania oraz pani Agnieszka przygotowały do dzieci lekcję muzyczno – dzwiękową 🙂🎼🎹🥁🪘🎸
Wykonaliśmy doświadczenie korzystając z książki pt.
„CO TO JEST? DŹWIĘK, ŚWIATŁO, ELEKTRYCZNOŚĆ, MAGNES. 38 doświadczeń.”🎼. Tak aby empirycznie zbadać, skąd pochodzi nasz głos i jak się wydobywa. Wniosek był jeden: każdy z NAS jest muzyką. 🙂 🎼🎹🥁🪘🎸 Nasza lekcja oscylowała wokół muzyki i dźwięków, więc dzieci po wysłuchaniu opowieści o instrumentach, ich rodzajach oraz różnicach, dowiedziały się czym jest kij deszczowy, inaczej zaklinacz deszczu. Prawdopodobnie pierwsze zaklinacze deszczu wykonane zostały w Chile, jak głosi legenda podczas długotrwałej suszy miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu, aby grając na nim prosić bogów o upragniony deszcz.
Kij deszczowy jest wyjątkowym instrumentem etnicznym o bardzo długiej tradycji.
Zbudowany jest przeważnie z drewnianej rury wypełnionej drobnymi nasionami we wnętrzu której znajdują się liczne przegrody. Pochylenie instrumentu powoduje ich przesypywanie co wywołuje dźwięk, który idealnie imituje krople spadającego deszczu. Kij deszczowy wykonywany był przeważnie z wydrążonego wysuszonego kaktusa, bambusa lub drzewa egzotycznego.
Nasze przedszkolaki wykonały swój z rolek papierowych. Dzieci poradziły sobie koncertowo i wykonały autorskie zaklinacze deszczu (gwoździe, kasza, groch, taśma, ozdoby i gotowe:).