edukacyjna

edukacja1

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków w ramach swojej działalności prowadzi szereg działań mających charakter edukacyjny.

Działania te obejmują  m.in. warsztaty o różnej tematyce, tematyczne prelekcje i prezentacje edukacyjne, festiwal nauki, itp.

We wrześniu 2008 roku  przy KRAINIE WYOBRAŹNI Filii nr 4 w Ścinawce Średniej rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki. Jest to to projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich skierowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

W bibliotece organizowane są również lekcje muzyczne dla dzieci i młodzieży z Radkowa i Wambierzyc, podczas których nie tylko uczą się wspólnie i indywidualnie śpiewać, ale także poznają różne instrumenty i ich brzmienie.

W ramach zajęć wakacyjnych w bibliotece prowadzone są zajęcia artystyczne, w trakcie których dzieci uczą się wykorzystywać różnorodne techniki plastyczne: farby, kredki, plastelina, masa solna. W ramach tych zajęć bibliotekę również wspierają lokalni twórcy prezentując swoje techniki tworzenia. W okresach świąt kościelnych w bibliotekach prowadzone są zajęcia związane z tradycjami ludowymi takimi jak robienie stroików choinkowych czy malowanie pisanek.

Biblioteka zaprasza również najmłodszych do udziału w różnego rodzaju konkursach m.in. konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków, konkursu czytelniczego „Czy znasz swoje lektury”, konkursu plastycznego dla uczniów szkoły podstawowej, gminnego konkursu pięknego czytania, czy też . “Gmina Radków – nasza mała Ojczyzna 2010”  Dla organizowane są również różnego rodzaju spotkania połączone z nauką przez zabawę tj. „Spotkanie z bajką” – prezentacja znanych i lubianych baśni,  Wierszyki łamiące języki” – czytanie i powtarzanie przez dzieci wierszy, „Wieczór opowieści” – opowiadanie przez uczestników różnych historyjek, „Baśnie rosyjskie”, „Poznaj baśnie swojego narodu”, czy też „Wieczór z bajką”.

Organizujemy również lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Mają one na celu, pokazanie uczniom placówki,  przybliżenie im zbiorów i sposobów zdobywania informacji. W ramach lekcji bibliotekarze służą pomocą w doborze lektur. Zajęcia odbywają się pod różnymi tytułami w zależności od grup wiekowych, np.:  kl. 0 „Nasza biblioteka”; kl. II szkoły podstawowej „W jaki sposób są ułożone książki w bibliotece”; kl. IV szkoły podstawowej „Poznajemy budowę książki”;  II gimnazjum „Jak i gdzie znaleźć informacje o II wojnie światowej?”.