STREFA KREACJI Filia nr 1 w Wambierzycach

wrzesień 2018

Książki zakupiono ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych
do bibliotek publicznych w roku 2018 (Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”)

Brenifier Oscar, Życie co to takiego?, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2013

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość. Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

________________________________________________________________________________________________

Orlińska Zuzanna, Z Bożej łaski Jadwiga król, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017

Żyła sobie raz królewna, która mieszkała w zamku na wysokim wzgórzu, a strzegł jej straszny smok… I na tym by się pewnie skończyło, gdyby to była baśń. Ale to prawdziwa historia – dużo ciekawsza od bajek. Żaden bajkopisarz nie wymyśliłby, że dziesięcioletnia dziewczynka zostanie królem Polski. Ani że zamiast pięknego księcia poślubi dzikiego poganina. Jeśli dodamy do tego krzyżackiego szpiega, dworskie intrygi, kilka kropel trucizny i parę diabłów, okaże się, że życie w XIV wieku naprawdę było pełne przygód. A smok? Bez obaw, on też się pojawi!

Pałasz Marcin, Dasz radę Marcelinko, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2014

Marcelka po wypadku chodzi o kuli i musi dużo ćwiczyć, żeby wyzdrowieć. Nie jest jej łatwo, tym bardziej że jej klasę zdominowały dwie dziewczyny, które dokuczają jej i się z niej wyśmiewają. Dziewczynka marzy o tym, żeby mieć psa, ale mama mówi: „Nie ma mowy”, nawet kiedy ciocia znajduje na ulicy małego psiaka i musi go oddać do schroniska. Jednak pan doktor twierdzi, że taki psiak pomógłby Marcelce w leczeniu. I tak oto dziewczynka staje się panią psa Rozrabiaka i już nie jest samotna.

Srokowski Stanisław, Ukraiński kochanek, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2017

Opowieść, w której splatają się losy wielu bohaterów, Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian i Karaimów. Miłośnicy Lwowa odnajdą w niej niepowtarzalny klimat przedwojennego miasta, jego życia duchowego, towarzyskich spotkań. Wielka i tragiczna miłość polskiej dziewczyny i ukraińskiego chłopca ujawnia sens ludzkiej egzystencji w poszukiwaniu prawdy w podzielonym świecie. To ZNAKOMITY KRESOWY EPOS, w którym odkrywamy polskie losy i naszą zagubioną pamięć.

Tokarczuk Olga, Prowadź swój pług poprzez kości umarłych, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017

Zima czyni Kotlinę Kłodzką miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wiejska nauczycielka geografii i języka angielskiego Janina Duszejko każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji – astrologii. Niegdyś inżynier, budująca mosty, dziś po zajęciach w szkole zajmuje się doglądaniem domków letników. Jej wielką miłością są zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina bez wahania i bez względu na konsekwencje staje w ich obronie. Wierzy, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach.