Filia nr 2 w Ścinawce Dolnej

luty 2018

Daugherty C.J., Dziedzictwo, Wydawnictwo Moondrive, Kraków 2013

Drugi tom bestsellerowej sagi Wybrani zabierze Was ponownie do najbardziej ekskluzywnej szkoły w Wielkiej Brytanii i odkryje jej kolejne sekrety. Czy Allie pozna wreszcie największą tajemnicę swojego życia i rozwiąże zagadkę Nocnej Szkoły? Kim jest tajemniczy szpieg działający w Akademii Cimmeria? Czy szkoła jest gotowa na kolejny atak Nathaniela?

________________________________________________________________________________________________

Egholm Elsebeth, Ukryte wady, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017

W dniu swoich czterdziestych urodzin Dicte Svendsen, świeżo rozwiedziona dziennikarka, wraz z dwoma przyjaciółkami świętuje w jednej z kawiarni nad rzeką Arhus. Spotkanie kończy się dramatycznie, kiedy dostrzegają w rzece ciało noworodka. Jak się tam znalazło? Gdzie jest jego matka? Kobiety postanawiają same poszukać wyjaśniania tej ponurej zbrodni. Od tego momentu już nic nie będzie takie samo. Okazuje się, że zwyczajne życie, na pozór uporządkowane i bez większych zawirowań, może skrywać ślady dawnych traum… Pełen napięcia kryminał, który stanowi również historię o ludzkiej bezradności, ponownym odkrywaniu miłości i o tym, ile potrzeba odwagi, by raz jeszcze się jej poddać.

Głowińska Anita, Kicia Kocia na rowerze, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2017

Znana i lubiana kotka powraca z kolejnymi przygodami. Mama i tata kupili Kici Koci prawdziwy rower. Teraz Kicia Kocia musi nauczyć się na nim jeździć! Nie jest łatwo, ale rodzice służą pomocą, a Kicia Kocia się nie poddaje. Jak zakończy się wspólna nauka?

Karpińska Anna, Odnajdę Cię, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017

Dwie kobiety, jedna decyzja i historia, która poruszy serce każdej czytelniczki. Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare? Znana pisarka Bożena Zawistowska jako młoda dziewczyna zdecydowała się na krok, który wywarł wpływ na jej przyszłość. Mimo wieloletnich starań nigdy nie została biologiczną matką, więc wraz z mężem podjęła brzemienną w skutkach decyzję o adopcji dwóch sióstr. Po latach dowiaduje się, że jest chora…

Plisiecka Maja, Ja, Maja Plisiecka, Wydawnictwo, Prószyński i S-ka Warszawa 1999

Maja Plisiecka, wybitna, znana miłośnikom sztuki baletowej na obu półkulach tancerka, primabalerina słynnego teatru Bolszoj w Moskwie, ukazuje swoją długą i niełatwą drogę do sławy. Mała, ruda dziewczynka o żywiołowym temperamencie, zafascynowana tańcem, która wyrosła na wielką gwiazdę baletu, przez całe swe artystyczne życie prowadziła dziennik. On właśnie stał się kanwą tych wspomnień. Czytelnik poznaje dzięki nim nie tylko olśniewający blask sukcesów, ale i ich kulisy – intrygi teatralne, zawiść, strach, podejrzliwość i zwyczajną głupotę twardogłowych urzędników od kultury. Któż z widzów podziwiając jeszcze niedawno wspaniałe kreacje Plisieckiej w Jeziorze łabędzim, Carmen-Suicie czy Annie Kareninie, wiedział o tym, ile uporu musiała włożyć artystka w zmagania z niewzruszalnym systemem sowieckiej władzy, by zaprezentować światu swój talent?  A jednak udało się jej, współpracowała z tak znanymi mistrzami choreografii, jak Béjart czy Roland Petit, a następnie sama poświęciła się nauczaniu najzdolniejszych adeptów baletu. W życiu Mai Plisieckiej zawsze bowiem najważniejsza była sztuka i jej artystka pozostała wierna do dziś.