Filia nr 3 w Ścinawce Górnej

listopad 2017

Borowiec Aneta, Wilczyce, Wydawnictwo "Agora", Warszawa 2012

Niektórzy ludzie żyją szczęśliwie, bo potrafią przewidywać kryzysy. Natalia musiała widocznie przegapić wszystkie ostrzeżenia, ponieważ jej szczęście i harmonia rozpadają się w jeden piątek. Odkrywa wtedy, że narzeczony ją zdradza. Dziewczyna robi więc to, co prawdopodobnie zrobiłaby większość z nas – ucieka od problemów. Do miejsca i czasów, w których jej życie było prostsze. „Co cię nie zabije, to cię wzmocni” – powtarza sobie, choć jest przekonana, że wzmocnić może tylko wiśniówka jej babci. Zanim stanie na nogi, jeśli w ogóle to się zdarzy, ziemia jeszcze kilka razy zadrży… „Wilczyce” to napisana lekkim stylem, misternie skonstruowana opowieść o najtrudniejszej ucieczce w życiu – ucieczce przed samym sobą – a także o nadziei pojawiającej się bez zapowiedzi. Inteligentna, wciągająca fabuła dla wszystkich, którzy uparcie wierzą w szczęśliwe zakończenia.

McKee David, Elmer, Wydawnictwo "Papilon", Poznań 2016

Klasyka literatury dziecięcej, światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków. Oto pierwsza z książeczek o przygodach małego słonia. Elmer, słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, ma kłopot: być innym w stadzie to przywilej czy utrapienie? Seria książek o Elmerze, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sprawiła, że twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów, Elmer powstał w 1989 roku i od tej pory jego perypetie ciągle się mnożą, a rodzina rozrasta.

Santopolo Jill, Światło, które utraciliśmy, Wydawnictwo "Otwarte", Kraków 2017

Nauczyłeś mnie, że zawsze trzeba szukać piękna. W ciemności, w ruinach potrafiłeś odnaleźć światło. Nie wiem, jakie piękno i jakie światło teraz odnajdę. Ale spróbuję. Zrobię to dla ciebie. Bo wiem, że ty zrobiłbyś dla mnie to samo. Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku. Gdy wieże WTC runęły, a pył przykrył Nowy Jork, zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by przeżyć je bez pasji i emocji. I zbyt krótkie, by nie być razem. Wkrótce jednak Gabe postanawia przyjąć pracę reportera na Bliskim Wschodzie i wtedy wszystko się zmienia. Lucy dowiaduje się o jego decyzji w dniu, w którym produkowany przez nią program telewizyjny zdobywa nagrodę Emmy. Dzień jej triumfu staje się też dniem, w którym coś nieodwracalnie się kończy. W kolejnych latach Lucy będzie musiała podjąć niejedną rozdzierającą serce decyzję. Czy pierwsza miłość okaże się też ostatnią? Opowieść o sile marzeń i cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić, podążając za nimi.

Walczak-Chojecka Agnieszka, Nie czas na pożegnanie, Wydawnictwo "Filia", Poznań 2017

A szczęście było już tak blisko…Po odnalezieniu Dragana, Jasminie wydaje się, że w końcu nadszedł czas na szczęśliwy finał ich historii. Jednak nic bardziej mylnego. Do tej pory przeszkodą dla związku bośniackiej Chorwatki z Serbem była głównie bratobójcza wojna, teraz bariery są w nich samych. Bo gdy przeżyje się żałobę albo straci pamięć, nic nie będzie takie jak wcześniej. Upiory przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. Na dodatek w bałkańskim kotle znowu wrze, na Belgrad lecą NATO-wskie bomby. Jasmina ucieka w aktorską pasję, w której wspiera ją charyzmatyczny szef Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Za Draganem jednak podążają cienie. Przebaczyć trudno, szczególnie sobie. Czy zatem jest jeszcze szansa na miłość? A może to czas na pożegnanie?

Wisłocka Michalina, Sztuka Kochania, Wydawnictwo "Agora", Warszawa 2016

Książka, która podpowiada jak żyć… żeby chciało się kochać. Michalina Wisłocka, rewolucjonistka seksualna – pionierka zwalczania niepłodności oraz popularyzatorka antykoncepcji. Łamała konwenanse, podważała autorytety, a przede wszystkim leczyła, inspirując do odkrywania własnych pragnień. Ucząc, jak sobie radzić z intymnością w związku, stała się częścią życia wielu par i wpłynęła na jakość ich relacji. "Sztuka kochania" to poradnik dla par. Po raz pierwszy wydany w 1976 roku, osiągnął rekordowe siedem milionów sprzedanych egzemplarzy i miał dziesiątki tysięcy pirackich dodruków. Mimo upływu czasu wciąż zadziwia aktualnością. Wisłocka nie tylko opisuje pozycje i zabawy seksualne, ale także zastanawia się nad naturą miłości i potrzebą zrozumienia drugiego człowieka. A przede wszystkim pokazuje nam, że kochanie to sztuka.