Filia nr 3 w Ścinawce Górnej

listopad 2019

Boland Shalini, Sekret matki, Wydawnictwo „Wyd. Literackie”,Kraków 2019

Mroczny thriller psychologiczny o utracie najbliższych, rozpadzie małżeństwa i niszczycielskiej sile mass mediów. Tessa Markham nie potrafi pogodzić się ze śmiercią dwójki swoich dzieci, a jej mąż postanowił poukładać sobie życie na nowo. Kim więc teraz jest? Nie matką? Nie żoną?
Pewnego dnia zastaje w domu małego chłopca. Dziecko twierdzi, że przyprowadził je anioł, a Tessę nazywa „swoją nową mamusią”. Wezwana policja nie daje wiary wyjaśnieniom kobiety. Rozpoczyna się medialna nagonka. Tessa zostaje uznana za porywaczkę, a dziennikarze nie odstępują jej na krok. Bohaterka podejmuje śledztwo na własną rękę, lecz z czasem zaczyna wątpić w swoją niewinność. A jeśli to ona uprowadziła chłopca?

________________________________________________________________________________________________

Gąsiorowska Dorota, Szept Syberyjskiego wiatru, Wydawnictwo ” Między słowami”, Kraków 2019

Opowieść o uczuciu silniejszym niż syberyjski wiatr.
Kalina musi zostawić wszystko, co kocha. Oszukana przez wspólniczkę, wraca do Polski po wielu latach nieobecności i zaczyna pracę w fabryce porcelany należącej do jej bogatej babki. W nowych obowiązkach ma jej pomóc Sergiusz, prawa ręka starszej pani. Mężczyzna jest od początku zaskakująco wrogo nastawiony do Kaliny. Jednak za każdym razem, kiedy dziewczyna patrzy w jego oczy – głębokie niczym jezioro Bajkał – czuje, że skrywa on jakąś tajemnicę. Pewnego dnia babka prosi Kalinę, by odebrała z Petersburga dziwną przesyłkę. W podróży towarzyszyć ma dziewczynie Sergiusz. Dwie tajemnice – babki i Sergiusza – splecione ze sobą, zawiodą Kalinę aż na Syberię. To tam za przewodnika dziewczyna będzie musiała obrać własne serce.

________________________________________________________________________________________________

Lipko Tomasz, Login, Wydawnictwo Literackie”, Kraków 2019

Bartłomiej Heller to proboszcz z prowincji niemający właściwie żadnych poważniejszych problemów w życiu. Wstrząsająca okazuje się pewna wyprawa do prosektorium, którą odbywa wspólnie z młodą kobietą, Karoliną. Jej ojciec zginął i nikt nie potrafi wyjaśnić, jak do tego doszło, śledztwo zresztą utknęło w martwym punkcie. Tragicznie zmarły mężczyzna to przy tym nie kto inny jak Krzysztof Oliwa, bardzo popularny dziennikarz zasługujący w medialnym kręgu na miano legendy. Zarówno jego córka, jak i sam proboszcz doskonale wiedzą, że największe tajemnice udało mu się zgromadzić w jednym miejscu: na chipie, a ten wszczepił sobie gdzieś pod skórę. Aby dotrzeć do chronionych informacji, które Krzysztof mógłby zabrać ze sobą do grobu, muszą dokładnie przeszukać jego ciało i znaleźć nośnik danych.

____________________________________________________________________________________________

Mróz Remigiusz, Wyrok, Wydawnictwo „Czwarta strona”, Poznań 2019

Dziesiąty tom bestsellerowego cyklu z Chyłką! Po zdanym egzaminie adwokackim, świeżo upieczony mecenas Oryński ma zastąpić Chyłkę jako główna siła napędowa kancelarii Żelazny & McVay. Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, niechybnie zaważy na całej jego przyszłości zawodowej. Kordian nie ma jednak żadnego wyboru – zostaje zmuszony przez Piotra Langera, by podjąć się obrony pewnego chłopaka w Poznaniu. Co ich łączy? I dlaczego Langerowi tak zależy na jego obronie? Siedemnastolatek oskarżony jest o wyjątkowo krwawe zabójstwo dwóch kolegów ze szkoły, które łudząco przypomina sposób działania Sadysty z Mokotowa. Nie ma alibi, plącze się w zeznaniach, a dowody przemawiają przeciwko niemu. Nawet Chyłka jest przekonana, że tej sprawy nie da się wygrać…

________________________________________________________________________________________________

Zawojska Katarzyna, Kot psuje się od ogona, Wydawnictwo „Novae Res”, Gdynia 2019

Oto Ptyś. Ptyś to biały, puchaty kocur o niewiarygodnie zielonych oczach, który uwielbia herbatę z cytryną, gołąbki i inne typowo ludzkie przysmaki. Kiedy pewnego dnia ni stąd, ni zowąd pojawi się w mieszkaniu Danuty Kolskiej, trzydziestoletniej toksykolog ze złamanym sercem, w jej życiu zaczną się dziać rzeczy, o których czyta się zazwyczaj tylko w książkach, i to takich z wyjątkowo pokręconą fabułą. Czy winny jest temu tajemniczy futrzak, czy też znalezione na wycieraczce zdjęcia czterech martwych kobiet, a dokładniej ich… pośladków? „Kot psuje się od ogona” to zwariowana, wciągająca komedia kryminalna, która spodoba się nie tylko właścicielom kotów!