KRAINA WYOBRAŹNI Filia nr 4 w Ścinawce Średniej

wrzesień 2018

Książki zakupiono ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych
do bibliotek publicznych w roku 2018 (Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”)

Bednarek Justyna, Babcocha, Wydawnictwo Poradnia K., Warszawa 2018

Nowa książka utytułowanej autorki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Daniela de Latoura – ich wspólne „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” otrzymały nagrodę dla Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” oraz Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Zdobyły też nominację do tytułu Książka Roku IBBY i do Najpiękniejszej Książki Roku. Teraz utalentowany duet stworzył opowieść o Babcosze – zabawnej i przyjaznej ludziom czarownicy, która umie cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie – w muchę. Babcocha zaprzyjaźnia się z Bernardettą i wspólnie podróżują na chmurze, a także okiełznują orzechowe Licho. Przygody Babcochy spodobają się wszystkim czytelnikom od lat 6 do 100!

Croft Kathryn, Tylko jedno kłamstwo, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, Warszawa 2016

Tara Logan ma cudowną rodzinę: męża Noah i dwójkę dzieci, nastoletnią Rosie i jedenastoletniego Spencera. Ale pewnego sobotniego poranka jej bańka szczęścia nagle pęka. Tara budzi się w łóżku swojego sąsiada. Nie pamięta prawie nic z poprzedniego wieczora: nie ma pojęcia, jak trafiła do sypialni, ani co zaszło między nią a Lee. Sprawy szybko przybierają jeszcze gorszy obrót – Tara odkrywa, że leżący obok niej mężczyzna nie żyje. Tara jest przekonana, że nie zabiła Lee. Przerażona perspektywą utraty wszystkiego, co kocha, ucieka z domu sąsiada. Nikomu nie mówi, co jej się przytrafiło, i z przerażeniem obserwuje postępujące śledztwo. Ale kiedy córka Tary sprawia coraz większe kłopoty, a mąż ukrywa przed nią własne sekrety, kobieta zaczyna się zastanawiać: czy ktoś z jej bliskich wie, co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? Gdy uwaga policji koncentruje się na niej, Tara postanawia dowiedzieć się prawdy. Ale jaką cenę będzie musiała zapłacić, by rozplątać siatkę kłamstw? Czy prawda ją zniszczy? Tara popełniła błąd. Ale czy jedna noc będzie kosztować ją wszystko?

________________________________________________________________________________________________

Fisher Kerry, Posłuszna żona, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018

Wielka miłość, wspaniała rodzina i kłamstwa za zamkniętymi drzwiami idealnych domów. Świetnie napisana i mocno angażująca emocjonalnie powieść o przyjaźni i solidarności „drugich żon”, lojalności, zdradzie i przebaczeniu… Czy zaryzykowałabyś wszystko dla ukochanego? Nawet gdybyś wiedziała, że zrobił coś strasznego? Życie Lary wydaje się doskonałe. Czuły mąż Massimo, cudowny synek Sandro i piękny dom. Lara jednak wie coś o swoim mężu. Coś, czego nie może nikomu wyznać. W przeciwnym razie Massimo straciłby wszystko, na co tak ciężko pracował przez całe życie: posadę, reputację i syna. Ten sekret sprawia, że małżeństwo staje się dla Lary więzieniem. Maggie wyszła za mąż za Nico, brata Massimo. Mieszkają razem z dziećmi ze swoich pierwszych związków. Maggie wie wszystko o mężu. Pewnego dnia jednak na strychu znajduje list, z którego poznaje straszną prawdę o pierwszej żonie Nico, Caitlin. Czy ujawni to, czego właśnie się dowiedziała, czy też wybierze milczenie,
aby ochronić tych, których kocha? W rodzinie, którą spajają same kłamstwa, za prawdę trzeba będzie zapłacić ogromną cenę.

Miszczuk Katarzyna Berenika, Kwiat paproci. Przesilenie, Wydawnictwo W.A.B., Warszaw 2018

Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – „Przesilenie”, czyli ostatnia część bestsellerowego cyklu „Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka „Szeptuchy” po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów. Nadszedł czas, aby dotrzymać obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosia sprosta zadaniu? Tym bardziej, że nie wiadomo, jak zachowa się Mieszko, jej wielka miłość: pomoże w spełnieniu przysięgi czy… wręcz przeciwnie.

Śmigielska Krystyna, Mój przyjaciel Kwako, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2012

Mój przyjaciel Kwako to ciepła i pełna humoru opowieść o interaktywnej zabawce, która towarzyszy pięcioletniemu chłopcu w jego codziennych przygodach, pomagając zrozumieć otaczający go świat. Choć Kwako jest pluszową zabawką, w wyobraźni dziecka ożywa i staje się również wiernym przyjacielem. Podczas lektury tej książki przeżyjecie z jej bohaterami wiele zabawnych przygód, a przy okazji nauczycie się kwakowego języka. To bardzo kwa-zabawna kwa-historia!