KRAINA WYOBRAŹNI Filia nr 4 w Ścinawce Średniej

październik 2017

Głowińska Anita,Kicia Kocia w bibliotece, Wydawnictwo Media Rodzina, Paznań 2016

Kicia Kocia zna już wszystkie książki, które ma w domu. Wybiera się więc z mamą do biblioteki. Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką bajek. Co ciekawego można jeszcze robić w bibliotece? Wspólnie z Kici Kocią dziecko odkrywa świt i uczy się poruszać w codziennym życiu.

Jędrzejewska-Wróbel Roksana, Królewna, Wydawnictwo Bajka Sp. z o.o., Warszawa 2015

Pewnego dnia Kasia, Zuzia, Szymon, Marta i Wojtek, zwykłe dzieciaki ze zwykłego podwórka, spotykają pod trzepakiem najprawdziwszą królewnę w złotej koronie. To zupełnie nieoczekiwane spotkanie spowoduje, że zaskoczone dzieci będą musiały poważnie zastanowić się nad kilkoma sprawami. Na przykład – czy będąc królewną, można być nieszczęśliwą? Czy to możliwe, żeby mieszkając w pałacu, czuć się biednym? Czy mając pokój pełen zabawek i gwardię dam do towarzystwa, można być samotnym? A przede wszystkim – czy to, co w życiu najważniejsze, można sobie kupić? I co w takim razie jest prawdziwym skarbem?

Kalanithi Paul, Jeszcze jeden oddech, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016

Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent. Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc. W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.

Moyes Jojo, We wspólnym rytmie, Wydawnictwo Między Słowami, Kraków 2017

Dobry jeździec wie, że ma tylko jedną szansę, aby zaskarbić sobie szacunek konia. Wie też, że przez jeden wybuch gniewu może na zawsze stracić jego zaufanie. Konia można bowiem skrzywdzić tylko raz. Potem latami odbudowuje się zerwaną relację. Z ludźmi bywa podobnie… Świat Natashy rozsypał się wraz z odejściem męża. Gniew i zraniona duma popchnęły ją do zrobienia rzeczy, których potem żałowała. Gdy człowiek traci kogoś bliskiego, nie zawsze zachowuje się rozsądnie. Natasha zamknęła się w swojej samotności, postawiła na niezależność i karierę. Kiedy decyduje się pomóc spotkanej w podejrzanych okolicznościach Sarze, nie przypuszcza, że ta „dziewczynka znikąd” odkryje przed nią życie na nowo.

Musso Guillaume, 7 lat później…, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2016

Romantyczny thriller, który wyniósł Musso na szczyty list bestsellerów i stał się tam najlepiej sprzedającą się książką ostatnich lat. Sebastian Larabee i Nikki Nikovski – prowadzący spokojne i uporządkowane życie młody lutnik z bogatej nowojorskiej rodziny oraz obdarzona ogromnym temperamentem piękna modelka i malarka – zakochują się w sobie szaloną, gwałtowną miłością. Nie zważając na ostrzeżenia, wierząc w mit o przeciwieństwach, które się przyciągają, pobierają się pod wpływem chwili.