Książki czytamy i dobry humor mamy…

WAMBIERZYCE: We wtorek  10 maja  br. zorganizowano wiosenne spotkanie z bajką dla przedszkolaków w ramach tygodnia bibliotek  odbyła się lekcja pt. „Książki czytamy i dobry humor mamy”, tego dnia oparliśmy się na krótkim opowiadaniu  uzbeckiej bajki  ludowej pt. „Kulawy bocian”. W trakcie czytania pojawiła się dziewczynka przebrana za wiosnę jako symbol tej pory roku. Kulawy bocian to krótkie opowiadanie dla dzieci mówiące o tym jak pewien biedak przypadkiem się dorobił bogactwa za pomoc rannemu ptakowi, opatrując jego  złamane skrzydło. Pojawił się także bogacz , który przez swój łapczywy plan chciał wzbogacić się robiąc krzywdę zwierzęciu. Bocian podarował wielkie arbuzy w których biedak otrzymał w środku monety, natomiast  bogaczowi z środka wyleciał rój rozzwcieczonych os. Biedak  żył w dostatku i zawsze pomagał biednym a bogacz długo wspominali kulawego bociana. Morał tego opowiadania pokazał dzieciom jak warto być dobrym w stosunku zarówno do ludzi i zwierząt poprzez pomaganie innym i kiedy będzie się w potrzebie, pamiętajmy, że dobro zawsze popłaca.
Po krótkim opowiadaniu dzieci wykonały łąkę bocianów za pomocą wacików kosmetycznych i kolorowego papieru wykonując dziobki oraz nóżki w formie harmonijki. Bocian jest kojarzony z wiosną, z radością witamy go po wiosennym przylocie, ze smutkiem żegnamy jesienią. Charakterystyczna sylwetka i ubarwienie ułatwiają rozpoznanie tego ptaka wśród innych przedstawicieli skrzydlatego bractwa. Spotkanie z bocianem zawsze pobudza wyobraźnię, traktujemy go nie tylko jako składnik naszej przyrody, polskiego krajobrazu. Ptaka tego uważamy także za nieodłączny element naszej kultury i tradycji. Od najmłodszych lat towarzyszy nam jako bohater telewizyjnych kreskówek i utworów literackich, symbol poetycki, obiekt przedstawiany często w sztuce, temat przysłów itp. Stąd pomysł na opowieść o bocianie- symbolu wiosny.
Po pracy plastycznej przyszedł czas na mini zabawy ruchowe: „Słoneczko i księżyc” dzieci poruszały się po dywanie na paluszkach a gdy bibliotekarka trzymała księżyc w górze dzieci siadały na dywanie kto ostatni przykucnął odpadał. „Ziemia – słońce” – dzieci otrzymały emblematy Słońca i Ziemi, dobrały się parami, jedno było słońcem, a drugie Ziemią. Dziecko „Ziemia”- krąży wokół Słońca  uświadomiono dzieciom teorię, że „Ziemia krąży wokół Słońca”, oraz że wiosną dzień robi się dłuższy.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta