800-lecie Wambierzyc rozpoczęte! Koncertowo i… wybuchowo.

WAMBIERZYCE: W noworoczne popołudnie (1 stycznia 2018) zainaugurowane zostały w bazylice całoroczne obchody 800-lecia Wambierzyc. Koncertem chóru "Millenium" z Wałbrzycha pod dyrekcją Małgorzaty Wiłkomirskiej i pokazem fajerwerków…

Czterogłosowy Chór Mieszany „Millenium” powstał w listopadzie 1999 roku z inicjatywy ks. prałata Andrzeja Raszpli, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Zespół zorganizowała i do dziś prowadzi Małgorzata Wiłkomirska. Pierwsza próba odbyła się 23 listopada, a już po miesiącu Chór wystąpił publicznie na Pasterce. Nazwę Millenium zaproponował ks. Proboszcz dla uczczenia Jubileuszowego Roku 2000.

Repertuar Chóru składa się z utworów o charakterze religijnym od Bacha i Haendla, poprzez Haydna, Mozarta, Beethovena, Verdiego do współczesności. Podstawową funkcją jest oprawa nabożeństw. Dlatego znaczącą pozycję w repertuarze zajmują utwory związane z okresami roku liturgicznego : Adwentem, Bożym Narodzeniem, Wielkim Postem, Wielkanocą. A  także pieśni maryjne, eucharystyczne i in.

W marcu 2009 roku Chór Millenium został przyjęty do Związku Chórów Kościelnych w Polsce CEACYLIANUM, (obecnie Federacja CAECYLIANUM), działającego przy Sekretariacie Episkopatu Polski,  przez co uzyskał osobowość prawną i status organizacji pożytku publicznego. Millenium należy do Oddziału I Federacji w Warszawie.

W listopadzie 2009 roku Chór obchodził dziesiątą rocznicę powstania. W dowód uznania dla pracy zespołu  Biskup Świdnicki  ks. profesor dr hab. Ignacy Dec odznaczył chór Millenium  Orderem  św. Stanisława, najwyższym odznaczeniem diecezji świdnickiej. Prowadząca Chór Małgorzata Wiłkomirska została uhonorowana Pierścieniem św. Stanisława. Uroczystość wręczenia tych odznaczeń uświetnił swoją obecnością goszczący w naszej świątyni ks.Joachim  kardynał Meissner – arcybiskup Kolonii ( Niemcy).

We wrześniu 2011 roku z okazji 30 – lecia powołania  parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu chór Millenium wydał swoją pierwszą płytę – „Hymnus”, na której znalazło się 14 utworów związanych tematycznie z jubileuszem parafii. Tytuł płyty został wzięty z pieśni skomponowanej przez Józefa Wiłkomirskiego specjalnie dla chóru Millenium.


Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta