Słów kilka o II Wambierzyckich Spotkaniach Muzycznych…

WAMBIERZYCE:  Sobotnie popołudnie (23 czerwca br.) – inauguracja drugiej edycji Spotkań – należało do najsławniejszego i najznamienitszego polskiego chóru chłopięcego i męskiego. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej czyli „Poznańskie Słowiki” to chór z bogatą, 79 – letnią historią, który w swoje szeregi nie przyjmuje kobiet. „Poznańskie Słowiki” śpiewają różnorodny repertuar, dzięki czemu mogą zadowolić muzyczne gusta każdej publiczności.Zespołem o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym kieruje na co dzień i dyryguje Maciej Wieloch. Na organach akompaniował Maciej Bolewski a na program koncertu złożyły się następujące utwory:
Anonim (XVI w.) Jako róża między kolącym głogiem, Tobie nad pomysł, Archanioł Gabriel
Mikołaj Gomółka Pana ja wzywać będę, Kleszczmy rękoma
Wacław z Szamotuł Już się zmierzcha
Bartłomiej Pękiel Magnum nomen Domini
Tomas Luis de Victoria Popule meus
Alessandro Scarlatti Exultate Deo
Sebastian z Felsztyna Alleluja. Ave Maria
Mikołaj Zieleński O gloriosa Domina
Grzegorz Gerwazy Gorczycki Ave Maria, Tota pulchra es Maria
Stefan Stuligrosz O Matko miłościwa, Angelus Domini, Dobry Pasterzu
Edward Elgar Ave verum corpus
Felix Mendelssohn-Bartholdy Verleih’ uns Frieden
Wolfgang Amadeus Mozart Ave verum corpus
Georg Friedrich Händel And the Glory (z oratorium Mesjasz)
Johann Sebastian Bach O Haupt voll Blut und Wunden (z Pasji wg św. Mateusza)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki In virtu tua
Program wykonany przez Poznańskie Słowiki tak bardzo przypadł do gustu publiczności, która zgotowała wykonawcom owacje na stojąco, że nie mogło się naturalnie obyć bez bisu czyli utworu Hallelujah (z oratorium „Mesjasz”) autorstwa Georga Friedricha Händla.

Drugi dzień festiwalu (niedziela 24 czerwca br.) to kolejna muzyczna uczta w wykonaniu trzech znakomitych zespołów, z których pierwszy to Sprituals Singers Band z Wrocławia występujący w składzie: Alicja Wiłkowska – sopran, Marta Raczak – Idczak – mezzosopran, Aleksandra Sozanska – Kut -alt, Jacek Zamecki – tenor, Krzysztof Pachołek – baryton, Artur Stężała – bas. Efektem ich 37 – letniej działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca dwanaście płyt. W Wambierzycach Spirituals Singers Band wykonał 9-częściowy program pt. Madonny Jana Pawła II.
Kolejnym niedzielnym wykonawcą był chór, który powstał w marcu 2006 roku, liczy 58 osób i składa się ze studentów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego oraz osób spoza uczelni. Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (bo o nim mowa) śpiewa na uroczystościach akademickich, uczestniczy w projektach muzycznych, wydarzeniach regionalnych i uroczystościach okolicznościowych, bierze udział w konkursach i festiwalach chóralnych. Chórzyści – pod sprawną batutą dyrygenta, organisty, kompozytora i nauczyciela muzyki – Pana Michała Brożka – zdobywają liczne nagrody w konkursach zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Prezentują muzykę klasyczną, sakralną, rozrywkową i ludową, śpiewają w różnych językach, wydali trzy płyty. Dla wambierzyckiej publiczności ze swego bogatego repertuaru wybrali:
Ludovico da Viadany Exsultate justi
Józefa Świdra Modlitwa do Bogarodzicy
Michała Brożka Pater noster
Józefa Świdra Cantus gloriosus
Erica Whitacre Sleep
Henryka Jana Botora Sub tuum praesidium
Alessandro Kirschnera Gloria
Moses Hogana The battle of Jericho
Ostatni – trzeci – wykonawcy do Wambierzyc przyjechali podobnie jak poprzedni chór – z Górnego Śląska, tym razem z Gliwic. Akademicki Chór Politechniki Śląskiej to grupa wrażliwych ludzi kochających muzykę i śpiew, dla których muzyczne hobby stało się życiowa pasją. Chór to zespół łączący nowoczesność z tradycjami sięgającymi roku 1945. Młodymi ludźmi kieruje od 2006 roku chórmistrz, pedagog, pianista, śpiewak, muzyk o szerokich zainteresowaniach stylistycznych – pan Tomasz Giedwiłło. Wspólnie koncertował na Słowacji, w Urugwaju I Argentynie, w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Macedonii, Albanii, Irlandii, na Węgrzech, we Włoszech oraz w
Rosji. Do pełnej kolekcji brakowało im tylko… Wambierzyc dlatego chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie by zaprezentować następujące utwory:
Thomasa Tallisa If ye love me
Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Omni die dic Mariae
Stevana Mokranjaca Tebe poiem
Craiga Courtneya Ukrainian Alleluia
Arvo Pärta Bogorodice Djevo
Przemysława Salamońskiego Nunc dimittis
György Orbána Pater Noster
Zdenka Lukeša Dies Irae
Na zakończenie II Wambierzyckich Spotkań Muzycznych chóry przygotowały dla widzów nie lada gratkę i zarazem niespodziankę wykonując dla wspólnie dwa utwory:
Marka Raczyńskiego Ave verum
tradycyjną pieśń kenijską (w arr. Shawna Kirchnera) Wana Baraka


GALERIA ZDJĘĆ – sobota

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta


GALERIA ZDJĘĆ – niedziela

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta