V Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej w Tłumaczowie/Wambierzycach

TŁUMACZÓW/WAMBIERZYCE: Piąta edycja Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej organizowana była wspólnymi siłami Gminy Radków, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera, Sołectwa Tłumaczów, Stowarzyszenia „Hejszowina” oraz chóru parafialnego LAUDATE DOMINUM.

W sobotę (6 października br.) pierwszym wykonawcą był Mieszany chór DALIBOR z czeskiego Hronova pod dyrekcją Zuzany Meierovej Gentovej. „Dalibor” działa przy szkole muzycznej w Hronovie. Został założony w 1908 roku i w tym roku obchodzi 110. urodziny. Jest jednym z najstarszych chórów w Czechach i nieprzerwanie działa do dzisiaj. W jego skład wchodzą uczniowie byli i obecni ze szkoły muzycznej a prowadzi nauczycielka szkoły muzycznej Zuzana Meierova Gentova. Chór liczy 28 osób i bardzo chętnie koncertuje na terenie Czech, a także gości w Polsce, dlatego niemal bez zastanowienia przyjął zaproszenie do Tłumaczowa by zaprezentować próbkę swoich umiejętności. W jego wykonaniu usłyszeliśmy:
Gordona Jounga – Alleluja
Vojtecha Rihovsky`ego – Ave Maria
Leo Delibes – Kyrie, Sanctus

Kolejni wykonawcy to Rodzinny Zespół Kameralny, który założony został w na potrzeby tegorocznego Przeglądu. Skupia członków rodziny inicjatorki jego powstania pani Renaty Klechy-Kozik a jego członkowie należą do różnych chórów. Tam pracując szlifują swoje umiejętności muzyczne. Do wykonywania muzyki kościelnej podchodzą bardzo poważnie, znając jej wartość i piękno. Zespół zaprezentował:
Gianmartino Marii Durighello 1961 – Veni, electa mea (antyfona)
Oli Gjeilo – Ave generosa
Camille Saint-Saёnsa – Tollite Hostias

Parafialny chór „Cantate Deo” istnieje od 1995 roku przy parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Jego założycielem był ś.p. Tadeusz Odstrowski. Od 2006 roku prowadzenie chóru przejął Tadeusz Krupnik, który do dzisiaj jest dyrygentem. Zespół bierze udział w licznych przeglądach i konkursach a jego ostatnim sukcesem jest Grand Prix na przeglądzie pieśni pokutnej i pasyjnej w Skarbimierzu w kwietniu tego roku. Chórzyści gościli niejednokrotnie w naszej gminie prezentując swoje umiejętności w różnym repertuarze, z którego na przegląD wybralli:
Norberta Blachy – Modlitwa o pokój
Giuseppe Verdiego – Nabucco
Lucjana Laprusa – Matko Boża Królowo Polski

Z Dzierżoniowa bardzo niedaleko jest do Bielawy, z której pochodzi kolejny wykonawca czyli Chór BEATAE MARIAE VIRGINIS przy tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia NMP pod dyrekcją Anny Kupiec i ks. Łukasza Kopczyńskiego. Chór działa od 2001 roku, kiedy do parafii przyjechał ks. Dominik Ostrowski, którego uznaje się za założyciela chóru oraz autora nazwy grupy śpiewającej. Dziś jest to zespół z dorobkiem, bogatą historią i dwiema osobami dyrygującycmi – Anną Kupiec i ks. Łukaszem Kopczyńskim – co dodatkowo wyróżnia spośród innych chórów. Za nami występ składający się z trzech utworów:
Piotra Pałki – Matko Zbawiciela
Piotra Pałki – Magnificat
Oli Gjeilo – Ubi caritas

Ostatnią prezentacją był występ gospodarza przeglądu – Parafialnego chóru „Laudate Dominum” pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik. Chór działa od lutego 2010 roku przy parafii Włodowice i jej filii w Tłumaczowie. Skupia mieszkańców Włodowic, Tłumaczowa, Nowej Rudy, Ścinawki Średniej. Podczas licznych koncertów i występów prezentuje bogaty repertuar a od 2014 roku jest organizatorem Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej. Chórzyści zaprosili publiczność do wysłuchania trzech utworów:
Giovanni Pierluigi da Palestriny – Adoramus Te, Christe
Chorał O Grose Liebe
Pieśń o Matce Bożej Świdnickiej do tekstu bp Ignacego Deca, w opracowaniu Natalii Lewandowskiej

Na FINAŁ KONCERTU WYKONANY ZOSTAŁ PRZEZ WSZYSTKIE CHÓRY UTWÓR Najświętsza Dziewico – do tekstu w tłumaczeniu Piotra Siejkowskiego OP

W niedzielę (7 października br.) w Bazylice Wambierzyckiej wystąpili wykonawcy z Gminy Radków – Rodzinny Zespół Kameralny oraz Parafialny chór „Laudate Dominum”, pod dyrekcją Renaty Klechy-Kozik.


Tłumaczów (6 października br.)

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta


Wambierzyce (7 października br.)

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta