RADKÓW: „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” to książka, której autorką jest Sylwia Winnik z domu Grochala, pochodząca z Ząbkowic Śląskich, obecnie mieszkająca w Gołogłowach. Idealnie zatem pasuje do naszego projektu, którego bohaterami są literaci z dolnego Śląska. Na spotkanie z tą niezwykłą pisarką/reportażystką zaprosiliśmy mieszkańców Radkowa we wtorek 23 października br. Jak zaczarowani siedzieli goście spotkania przez ponad dwie godziny słuchając i chłonąc wszystko co o swojej pracy nad książką opowiadała pisarka. O rozmowach z bohaterkami, o warunkach w obozie koncentracyjnym, o zaufaniu, o cierpieniu, wybaczeniu i wielu innych ważkich sprawach.
Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.
Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.
Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś.
To trzy z dwunastu bohaterek książki, o których pisarka mówiła z niezwykłym przejęciem i oddaniem, a że jest osobą wyjątkową nic dziwnego, że te głęboko doświadczone przez wojnę kobiety opowiedziały Jej o swoich ciężkich przeżyciach i losach.
Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta