WAMBIERZYCE: Tydzień Bibliotek rokrocznie rozpoczyna się w Dzień Bibliotekarza – 8 maja. Tym razem była to środa, którą wambierzyckim uczniom wypełniła „Przerwa z książką”. Dzięki uprzejmości nauczycieli w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wambierzycach mogliśmy zorganizować cztery aktywne przerwy z książką. Przerwa była okazją do wysłuchania fragmentów ciekawych książek. Czytanie odbywało się w salach lekcyjnych. Tego dnia nie było nudnej przerwy w szkole. Każda z Pań przedstawiła różną a zarazem ciekawą interpretację fragmentów książek.
Kolejne zajęcia – już w czwartek 9 maja br. przyniosły najmłodszym czytelnikom odpowiedź na pytanie „Skąd się bierze mleko?”. Zajęcia zaczęliśmy od przeczytania krótkiej bajeczki pt. „Awantura na podwórku”. Książka była wstępem do tego co się działo potem. Przedszkolaki poznały zwierzęta wiejskie, ich domy oraz produkty, jakie otrzymujemy, dzięki pracy na gospodarstwie (jaja, mleko, wełna, szynka). Z filmu dzieci dowiedziały się skąd bierze się mleko oraz jakie mają walory zdrowotne dla organizmu każdego człowieka. Ogromną frajdę sprawiła dzieciom dojenie krowy Balbinki (wykonanej z kartonu i lateksowej rękawiczki).
W poniedziałek 13 maja br. odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy zachować się w bibliotece, czym charakteryzuje się dobry czytelnik, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika Już jako czytelnicy biblioteki podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące listy dla rodziców „Dlaczego warto czytać dziecku?” i drobne upominki.
Wtorek 14 maja br. w Strefie Kreacji był dniem lekcji bibliotecznej dla klasy III opartej na lekturze „Dzieci z Bullerbyn”. Pierwszym ich zadaniem było przyporządkowanie bohaterów lektury do odpowiednich domków- trzech zagród. Następnie zadaniem każdego dziecka było narysowanie sylwetki najważniejszych bohaterów w książce przy pomocy krótkiego opisu i dopasowania im odpowiednich cech charakteru. Kolejną zabawą była „Prawda czy fałsz” by na koniec spotkania przejść do zabawy w wysyłanie listu do kolegi za pomocą sznurka i koperty.
Selfie to zabawa i nauka w jednym. Można dowiedzieć się o kilku prostych zasadach fotografii, przycinania i obrabiania zdjęć. Przecież nic tak nie uczy sprawnego posługiwania się telefonem, jak konkretne zadanie. Wszystkim towarzyszył dobry humor. Spotkanie w bibliotece było okazją do integracji, wspólnego odkrywania nowych książek i dobrej zabawy. Dlatego w środę 15 maja br. STREFA KREACJI zaroiła się od młodzieży z telefonami i… książkami w dłoniach. Efektem zajęć są liczne selfie z książkami.
Na koniec Tygodnia Bibliotek w Wambierzycach – w piątek 17 maja br. uczniowie z Wambierzyc wzięli udział w konkursie ortograficznym. Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, użycie odpowiednich liter w poszczególnych wyrazach to dla wielu z nas poważny kłopot. Wydaje się jednak, że dla uczestników Konkursu Ortograficznego stanowi raczej ciekawe wyzwanie aniżeli poważny problem. Konkurs corocznie odbywa się w trzech etapach. Na poziomach klas zostają wyłonieni reprezentanci zespołów do etapu szkolnego, potem do II etapu w filiach biblioteki wyłonione zostają 3 najlepsze osoby do III etapu gminnego. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc reprezentują szkołę na czerwcowym Gminnym Konkursie Ortograficznym w Bibliotece Głównej w Radkowie.
Zajęcia zorganizowane zostały przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera jako działanie projektu „Z książką przez życie – propozycje dla mieszkańców w każdym wieku” realizowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 „Partnerstwo dla książki”.