Pszczoły – najważniejsze owady na świecie.

RADKÓW:  Wczesną wiosną pszczoły ruszają do pracy a nasza pani  bibiotekarka Małgorzata, córka pszczelarza do przedszkola, by nauczać przedszkolaków, jak ocalić świat.

W ubiegłym tygodniu (10 i 11 czerwca br.) wszystkie  dzieci z radkowskiego przedszkola zostały zaproszone do magicznego i ciekawego królestwa pszczół. Poznały ich strukturę, historię, niektóre pszczele zwyczaje; dowiedziały się kim jest królowa, robotnica, truteń oraz w jaki sposób się rozmnażają. Dowiedziały się jak ciężka i owocna jest praca tych małych owadów, bez których nie mamy szans na dalsze życie na ziemi. Mogły osobiście przymierzyć kapelusz pszczelarza, zobaczyć jak działa dmuchawka, dotknąć, powąchać i zobaczyć jak zbudowany jest plaster wosku, skosztować tegorocznego, świeżutkiego miodu. Największą frajdę sprawiły jednak żywe pszczoły: trutnie, ale bez obaw, one nie posiadają żądła. Dzieci biorąc je na ręce, poczuły jakie są „włochate” i miłe. Lekcja biblioteczna pt. „Pszczoły” została przygotowana w oparciu o wiedzę Małgorzaty oraz książkę Piotra Sochy o tym samym tytule.

Niestety…Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zespół Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (CCD, czyli Colony Collapse Disorder) opisano po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych jako zespół chorobowy o nieustalonych przyczynach. 

Polskę zamieszkuje około 470 gatunków pszczół. Tylko jedna z nich, pszczoła miodna, daje miód i pozostaje pod opieką pszczelarzy. Wśród pozostałych gatunków, tzw. pszczół dziko żyjących, znajdziemy gatunki żyjące samotnie, jak i społecznie. Nie mają one jednak swoich opiekunów, dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania służące ich ochronie. Pamiętajmy o tym!


Zajęcia w grupie Pingwinków 


Zajęcia w grupie Motylków

 

 


Zajęcia w grupie Kangurków

 

 


Zajęcia w grupie Mróweczek