Maria Konopnicka patronką roku 2022

2022 będzie rokiem kobiet. Patronkami Konopnicka, Grzegorzewska i Rutkiewicz.
Sejm przyjął uchwały ws. ustanowienia roku 2022 rokiem:
🔹Marii Konopnickiej
🔹Wandy Rutkiewicz
🔹Józefa Wybickiego
🔹Marii Grzegorzewskiej.
Sejm zdecydował. Rok 2022 upłynie pod znakiem kobiet, bowiem jego patronkami została Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska oraz Wanda Rutkiewicz. To jednak nie wszystko, bowiem posłowie niemal jednogłośnie orzekli, że kolejnym patronem będzie Józef Wybicki. Nieprzypadkowo, ponieważ w 2022 r. minie 200 lat od jego śmierci, 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.
Maria Konopnicka
Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty.
W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej przypomniano krótki biogram pisarki: Maria Konopnicka debiutowała w czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych.
Utwory Marii Konopnickiej dostępne online: