kulturalna

kultura

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków w ramach swojej działalności prowadzi szereg działań mających charakter kulturalny.

Działania te obejmują  m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne, itp. W poszczególnych placówkach bibliotecznych odbywają się koncerty i spotkania okolicznościowe z okazji świąt i rocznic takich jak np. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, 3 Maja, 11 Listopada. Ponadto w Filii nr 2 w Ścinawce Średniej regularnie raz w miesiącu odbywają się teatralne „Spotkania z bajką”. W spektaklach – w charakterze aktorów – udział biorą udział dzieci, których rodziny stanowią publiczność. njwiększe imprezy kulturalne, których jesteśmy organizatorami to:

Cykl koncertów „Cztery pory roku”

ZIMA – koncert kolęd i pastorałek

WIOSNA – koncert pieśni pasyjnych

LATO – prezentacje zespołów i twórców ludowych oraz FESTIWAL KWIATÓW – konkurs kompozycji z kwiatów lub ziół

JESIEŃ – koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada

Podczas koncertów prezentują się twórcy działający w Gminie Radków, wykonując swoje programy okolicznościowe. Koncerty ZIMA, WIOSNA i JESIEŃ odbywają się w kościele św. Doroty w Radkowie koncert LATO na rynku.

Międzynarodowy Festiwal im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach

Biblioteka jest współorganizatorem festiwalu – wspólnie z Gminą Radków i Bazyliką wambierzycką. Festiwal odbywa się rokrocznie w lipcu lub czerwcu, od 2013 roku pod kilkoma znamienitymi patronatami: Honorowym Ks. Biskupa prof. dr hab. Ignacego Deca oraz Starosty Kłodzkiego Macieja Awiżenia, Muzycznym Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Dziś wambierzycki festiwal ma za sobą już czternaście edycji. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno publiczności, która rokrocznie po brzegi wypełnia bazylikę, jak i artystów z różnych stron Polski i Europy. Od samego początku istnienia festiwalu każda jego odsłona jest ogromnym muzycznym wydarzeniem, a organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby festiwal z roku na rok stawał się coraz ciekawszy m.im. poprzez rozszerzenie jego programu o recital organowy w wykonaniu uznanych artystów z Polski (m.in. prof. Krzysztof Latała, prof. Piotr Rojek, prof. Vaclav Uhlir), koncert wieczorny na wambierzyckiej kalwarii czy koncert chóralny u czeskiego partnera (w 2013, 2014 i 2015 roku – w kościele w Božanovie).

Przegląd Młodych Organistów

Przegląd organizowany jest od 2013 roku i od pierwszej edycji ma taka sama formułę. Tegoroczny – 3. Przegląd Młodych Organistów – organizowany przez naszą bibliotekę we współpracy z broumovskim Stowarzyszeniem CANTICUM odbył się w piątkowy wieczór (25 września 2015 roku) w Broumovie i sobotni (26 września 2015 roku) w Wambierzycach. W obu odsłonach wystąpili młodzi wykonawcy uczący się pod okiem prof. Václava Uhlířa (Czechy) i dr hab. Piotra Rojka (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Przegląd w 2014 i 2015 roku odbywa się w ramach projektu PL.3.22/3.2.00/13.03916 “Muzyka i sport na pograniczu Radkowsko-Broumowskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego “Przekraczamy Granice” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

Spotkania z bajką” – cykl spotkań teatralnych dla przedszkolaków.

Galeria SIEDEM – cykl wystaw zmienianych co 4-6 tygodni. Wystawy fotografii, malarstwa, grafiki, itp.